Riešiteľský kolektív

Tomáš Klieštik
Vedúci riešiteľského kolektívu

Vedeckovýskumná činnosť prof. Ing. Tomáša Klieštika, PhD. je zameraná predovšetkým na oblasť aplikácie kvantitatívnych matematicko-štatistických metód vo finančnom manažmente, finančnom riadení a rozhodovaní podnikov, Data Envelopment Analysis, neurónových sietí, genetických algoritmov, fuzzy logiky, kvantifikácie a diverzifikácie rizík, apod. Je alebo bol vedúcim riešiteľského kolektívu 3 projektov VEGA a spoluriešiteľom 7 projektov VEGA. Je autorom, resp. spoluautorom 3 monografií, 5 vysokoškolských učebníc, 16 príspevkov v domácich vedeckých časopisoch, 23 príspevkov v zahraničných vedeckých časopisoch, 38 príspevkov publikovaných v zborníkoch z domácich vedeckých konferencií, 49 príspevkov publikovaných v zborníkoch zo zahraničných vedeckých konferencií. Na práce prof. Ing. Tomáša Klieštika, PhD. bolo zaznamenaných viac ako 450 ohlasov. Z toho 214 je indexovaných v databáze Web of Science a 9 v databáze SCOPUS. V databáze Web of Science má prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD. indexovaných 24 publikácií a jeho H-index = 6.

Mária Kováčová
Zástupca vedúceho riešiteľského kolektívu

Ing. Mária Kováčová, PhD. ukončila štúdium na Fakulte PEDAS Žilinskej univerzity v roku 2012 v študijnom odbore ekonomika a manažment podniku, kde následne v rovnakom študijnom odbore v roku 2015 ukončila aj doktorandské štúdium s témou dizertačnej práce "Implementácia stratégie do podnikového plánu". Menovaná v súčasnosti pôsobí na Katedre ekonomiky Fakulty PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline ako vedecký pracovník, kde sa špecializuje na oblasť finančných trhov, kreditného rizika a medzinárodného podnikania. V týchto oblastiach taktiež publikuje v domácich a zahraničných vedeckých časopisoch, ako aj na medzinárodných domácich a zahraničných konferenciách, pričom tieto výstupy sú zahrnuté v medzinárodne uznávaných databázach (toho času 16 publikácií a 14 citácií v databáze WoS a 1 publikáciu v databáze SCOPUS). Doposiaľ bola riešiteľkou projektu VEGA 1/0656/14 "Výskum možností aplikácie kreditných defaultných modelov v podmienkach SR ako nástroja objektívnej kvantifikácie kreditných rizík podnikateľských subjektov".

Pavol Kráľ

Svoju vedeckovýskumnú, pedagogickú a publikačnú činnosť orientuje na riešenie problematiky ekonomiky a manažmentu podniku s dôrazom na marketingové riadenia a plánovanie, strategický marketingový proces a formulovanie marketingových stratégií, nástroje, metódy a metodiky projektového manažmentu, projektové financovanie, manažment a optimalizáciu projektového portfólia, hodnotenie ekonomických a mimoekonomických aspektov projektov verejného a súkromného sektora. Aktívne sa zapája do realizácie vedeckovýskumných projektov a projektov, ktorých výstupy sú určené pre podnikovú prax. Výsledky vedeckovýskumnej činnosti publikoval v pôvodných vedeckých a odborných štúdiách, v domácich a zahraničných časopisoch, ako aj v zborníkoch domácich a zahraničných vedeckých konferencií registrovaných v indexovaných databázach (WoS). Je spoluautorom jednej domácej vedeckej monografie, vysokoškolskej učebnice a dvoch skrípt.

Janka Klieštiková

doc. JUDr. Ing. Jana Klieštiková, PhD. v roku 2009 ukončila štúdium v študijnom odbore ekonomika a manažment podniku na fakulte PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline, kde v roku 2012 v tom istom študijnom odbore ukončila aj doktorandské štúdium s témou dizertačnej práce „Marketingová stratégia budovania a riadenia hodnoty značky“. V roku 2013 získala titul „magister“ v študijnom odbore právo na Paneurópskej vysokej škole a o rok neskôr na tejto škole úspešne absolvovala aj rigorózne skúšky so špecializáciou na oblasť obchodného práva s témou rigoróznej práce „Riešenie úpadku dlžníka v slovenskom právnom poriadku“. Od septembra roku 2012 pôsobí ako vysokoškolský učiteľ na Katedre ekonomiky fakulty PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline, kde sa špecializuje na oblasť marketingu a obchodného a insolvenčného práva. V týchto oblastiach aj publikuje na domácich a zahraničných vedeckých konferenciách, ktorých výstupy sú zahrnuté do medzinárodne uznávaných databáz (toho času 11 publikácií a 10 citácií v databáze WoS a 3 publikácie a 2 citácie v databáze SCOPUS). Ovláda španielsky a anglický jazyk. Doposiaľ bola riešiteľkou projektov: VEGA 1/0471/08 "Marketingová komunikácia podniku služieb – integrovaný model podnikovej komunikácie a komunikácie so zákazníkom“, VEGA 1/0473/12 "Integrovaný model budovania hodnoty značky ako nástroja marketingového mixu podniku", VEGA 1/0024/15 "Základný výskum vnímania spoločenskej zodpovednosti podniku ako hodnoty pre zákazníka", ITMS 26110230083 "Kvalita vzdelávania a rozvoj ľudských zdrojov ako piliere vedomostnej spoločnosti na Fakulte PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline".

Peter Adamko

Mgr. Bc. Peter Adamko, PhD. pracuje na Katedre Kvantitatívnych metód a hospodárskej informatiky, Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinskej univerzity v Žiline, ako vysokoškolský pedagóg. Hlavným zameraním jeho pedagogickej činnosti je informatika. Vedecká činnosť je zameraná hlavne na matematickú stránku kvantitatívnych metód vo finančnom manažmente a riadení podniku. Celkovo sa podieľal na riešení viacerých výskumných úloh týkajúcich sa uvedenej problematiky a výstupy z nich boli publikované v mnohých domácich a zahraničných publikáciách. Bol členom riešiteľského kolektívu 4 projektov VEGA. Je autorom či spoluautorom učebnice, dvoch odborných publikácií, 4 skrípt a 38 článkov publikovaných v domácich aj zahraničných časopisoch, konferenčných zborníkoch konferencií, pričom 8 z nich je v databáze WoS alebo Scopus. Jeho publikácie majú cez 50 ohlasov.

Erika Spuchľaková

Ing. Erika Spuchľaková, PhD. je vysokoškolským učiteľom na Katedre ekonomiky, Fakulty PEDaS, ŽU v Žiline. Jej vedeckovýskumná činnosť je zameraná najmä na aplikáciu matematicko-štatistických metód v oblasti finančného manažmentu, fuzzy logiky, kvantifikácie a diverzifikácie podnikových a kreditných rizík, modelov LGD, apod. Je alebo bola spoluriešiteľov 2 projektov VEGA a 2 projektov ESF. Je autorom resp. spoluautorom 1 vysokoškolskej učebnice, 46 publikácií v domácich či zahraničných vedeckých časopisoch a zborníkoch z domácich či zahraničných vedeckých konferencií, z toho 7 je indexovaných v databáze WoS.

Viera Bartošová

doc. Ing. Viera Bartošová, PhD.: ekonóm a pedagóg na Katedre ekonomiky. Ťažiskom jej pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti je problematika finančného riadenia podniku, makro-, mikroekonómie, účtovníctva, manažmentu a ekonomiky železničnej dopravy. V rámci grantov sa venuje najmä problémom finančnej analýzy a finančného riadenia a tiež problémom cieleným do dopravy (reštrukturalizácia železníc, ekonomické aspekty ITS, modely investičného rozhodovania v železničnej doprave, ekonomické hodnotenie kvality služieb v doprave a i.). Je, resp. bola zodpovednou riešiteľkou 3 grantov VEGA, členkou riešiteľského kolektívu 7 grantov VEGA, KEGA, štátnych úloh a grantov EÚ. Publikačná činnosť: je autorkou, resp. spoluautorkou viac ako 140 vedeckých a odborných článkov, 4 vysokoškolských učebníc (jednej v anglickom jazyku), 2 vedeckých a jednej odbornej monografie, 5 vysokoškolských skrípt z účtovníctva, makro a mikroekonómie a finančnej analýzy atď. Citačné ohlasy: viac ako 137 ohlasov, niektoré citované v zdrojoch indexovaných v databáze Web of Science a Scopus

Katarína Valášková

Pracuje na Katedre ekonomiky, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinská univerzita v Žiline, ako vysokoškolský pedagóg. Hlavným zameraním jej pedagogickej a vedeckej činnosti je problematika kvantitatívnych metód vo finančnom manažmente a riadení podniku, mikro a makroekonómia či spotrebiteľská politika. V posledných rokoch sa podieľala na riešení viacerých výskumných úloh týkajúcich sa uvedenej problematiky a výstupy z nich boli publikované v mnohých domácich a zahraničných publikáciách. Bola členom riešiteľského kolektívu viacerých projektov, napr. VEGA 1/0357/11 Výskum možností aplikácie fuzzy- stochastického prístupu a Corporate Metrics ako nástrojov kvantifikácie a diverzifikácie podnikových rizík; VEGA 1/0656/14 Výskum možností aplikácie kreditných defaultných modelov v podmienkach SR ako nástroja objektívnej kvantifikácie kreditných rizík, podnikateľských subjektov. Je autorkou/ spoluautorkou 60 článkov publikovaných v domácich i zahraničných časopisoch, konferenčných zborníkoch z domácich i zahraničných konferencií, pričom 12 z nich je v databáze WoS, 2 v Scopuse (H-index 10). Autorka má na publikácie viac ako 30 ohlasov. Anglický jazyk ovláda na pokročilej odbornej úrovni, vysvedčenie č. 7/20Av, 2008 (úroveň C1-C2), certifikát č. 0012302458.

Katarína Zvaríková

Ing. Katarína Zvaríková, PhD. ukončila v roku 2008 štúdium na fakulte PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline v študijnom odbore ekonomika a manažment podniku. V rovnakom študijnom odbore ukončila v roku 2011 doktorandské štúdium s témou dizertačnej práce „Význam a úloha Public relations v komunikačnej politike vysokých škôl“. Od septembra 2011 pôsobí na Katedre ekonomiky fakulty PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline ako vysokoškolský učiteľ so zameraním na finančný manažment. V danej oblasti publikuje na domácich ako aj zahraničných vedeckých konferenciách, ktorých výstupy sú zahrnuté do medzinárodne uznávaných databáz. V databáze WOS má zahrnutých 7 článkov a 12 citácií a v databáze SCOPUS 1 článok. Plynule ovláda anglický jazyk.

Katarína Frajtová-Michalíková

Ing. Katarína Frajtová Michalíková, PhD. je vysokoškolským učiteľom na Katedre ekonomiky Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline. V rámci vedeckovýskumnej činnosti sa venuje hlavne aplikácií kvantitatívnych matematicko-štatistických metód vo finančnom manažmente, finančnom riadení a rozhodovaní podnikov, kvantifikácie a diverzifikácie rizík. Taktiež sa zameriava na vybrané problémy daňovej politiky, ako aj aktuálné problémy spojené s projektovým financovaním, rieši problémy spojené s bankovníctvom a poisťovníctvom. Bola členom riešiteľských kolektívov viacerých projektov. Aktuálne je členom riešiteľského kolektívu projektu VEGA 1/0656/14- Výskum možností aplikácie kreditných defaultných modelov v podmienkach SR ako nástroja objektívnej kvantifikácie kreditných rizík podnikateľských subjektov.

Lucia Švábová

RNDr. Lucia Švábová, PhD. (nar. 08.05.1981) je vysokoškolským učiteľom na Katedre kvantitatívnych metód a hospodárskej informatiky Fakulty PEDAS ŽU v Žiline. V rámci vedeckej profilácie sa venuje aplikácii kvantitatívnych metód v rôznych oblastiach. Zameriava sa na vybrané problémy z oblasti finančnej a poistnej matematiky. Vybrané numerické metódy využíva pri oceňovaní exotických typov finančných derivátov a na optimalizovanie hedgingových stratégií obchodovania s finančnými derivátmi. Tiež sa zameriava na aplikáciu induktívnych štatistických metód, testovanie hypotéz a odhady parametrov a tiež tvorbu viacrozmerných regresných modelov, logistických modelov a aplikáciu ďalších viacrozmerných štatistických metód. Bola členom riešiteľských kolektívov viacerých projektov, napríklad ako štatistický expert aktuálne končiaceho projektu ESF zameraného na kontrafaktuálne hodnotenie dopadov vybraných nástrojov aktívnej politiky trhu práce Slovenskej republiky. Aktuálne je členom riešiteľského kolektívu projektu: VEGA- 1/0806/14 Kalkulácia SCR na krytie rizík neživotného poistenia v súlade s potrebami praxe. V projekte sa bude primárne podieľať na príprave a spracovávaní dát potrebných na tvorbu modelu, na tvorbe modelu samotného a jeho validácii.

Marek Ďurica

RNDr. Marek Ďurica, PhD. (nar. 16.04.1982) je vysokoškolským učiteľom na Katedre kvantitatívnych metód a hospodárskej informatiky Fakulty PEDAS ŽU v Žiline. V rámci vedeckej profilácie sa venuje tvorbe a aplikácii kvantitatívnych metód v rôznych oblastiach, najviac však v ekonomických vedách. Vo finančnej matematike sa venuje identifikácii a analýze parametrov ovplyvňujúcich tvorbu rizikovo-optimálneho zaisťovacieho derivátového portfólia a tiež aplikácii vybraných numerických metód na stanovenie ceny neštandardných typov finančných derivátov. Metódy matematickej štatistiky (hlavne tvorbu modelov, testovanie hypotéz, apod.) uplatňuje v rôznorodých oblastiach, napr. v rámci projektu ESF na kontrafaktuálnu evaluáciu dopadov niektorých aktívnych opatrení trhu práce Slovenskej republiky. V minulosti bol členom viacerých riešiteľských kolektívov rôznych projektov. V súčasnosti je členom riešiteľského kolektívu projektu VEGA - 1/0806/14 Kalkulácia SCR na krytie rizík neživotného poistenia v súlade s potrebami praxe. V projekte sa bude primárne podieľať na príprave a spracovávaní dát potrebných na tvorbu modelu, na tvorbe modelu samotného a jeho validácii.

Ivana Podhorská

Ing. Ivana Podhorská, PhD. v roku 2014 ukončila denné inžinierske štúdium na Fakulte PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline v študijnom odbore 3.3.16. ekonomika a manažment podniku. V rovnakom študijnom odbore následne pokračovala v dennej forme doktorandského štúdia, ktoré ukončila v roku 2017 úspešnou obhajobou dizertačnej práce na tému „Relevantné oceňovanie dobrého mena podnikov“. Od skončenia doktorandského štúdia ďalej pôsobí na Katedre ekonomiky Fakulty PEDAS Žilinskej univerzity v Žiline ako vysokoškolský pedagóg. Špecializuje sa predovšetkým na oblasť podnikových financí, finančnej analýzy či medzinárodných financií. Je súčasťou riešiteľského kolektívu projektu APVV-14-0841 „Komplexný model predikcie finančného zdravia slovenských podnikov“ a projektu VEGA 1/0428/17 ,,Kreovanie nových paradigiem finančného manažmentu na prahu 21 storočia v podmienkach SR“. V týchto oblastiach taktiež publikuje v domácich a zahraničných vedeckých časopisoch, ako aj na medzinárodných domácich a zahraničných konferenciách, pričom tieto výstupy sú zahrnuté v medzinárodne uznávaných databázach. Toho času je autorkou/spoluautorkou 45 článkov, z toho 18 publikácií v databáze WOS a 4 v databáze SCOPUS.

Anna Siekelová

Je vysokoškolským pedagógom na Katedre ekonomiky, Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov na Žilinskej univerzite v Žiline. V roku 2014 ukončila externé inžinierske štúdium na Fakulte PEDAS Žilinskej univerzity v študijnom odbore 3.3.16. ekonomika a manažment podniku. V rovnakom študijnom odbore následne pokračovala v dennej forme doktorandského štúdia s témou dizertačnej práce „Manažment pohľadávok podniku vo vzťahu k likvidite“. Toto štúdium úspešne ukončila v roku 2017 odkedy ďalej pôsobí na Katedre ekonomiky. V rámci vedeckovýskumnej činnosti sa špecializuje predovšetkým na oblasť aplikácie kvantitatívnych matematicko-štatistických metód vo finančnom manažmente, finančno-ekonomickú analýzu, podnikateľské rozhodovanie, tiež sa zaoberá predikciou finančného zdravia a podnikateľským rizikom a jeho kvantifikáciou. Bola členkou riešiteľských kolektívou viacerých projektov. Aktuálne je členom riešiteľského kolektívu projektu VEGA 1/0428/17 Kreovanie nových paradigiem finančného manažmentu na prahu 21. storočia v podmienkach SR.

Boris Kollár

Interný doktorand.