Vedecká rada
Predseda
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Podpredseda
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Charakteristika pôsobenia: Prof. Ing. Jozef Gašparík, PhD. vyštudoval na Žilinskej univerzite v Žiline študijný program prevádzka a ekonomika železničnej dopravy, následne študijný program dopravná a spojová technológia v doktorandskom štúdiu. V roku 2009 sa úspešne habilitoval a v roku 2018 úspešne inauguroval v odbore doprava na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov. V pedagogickej činnosti zabezpečuje výučbu predmetov vo všetkých troch stupňoch štúdia, ktoré sú orientované najmä na železničnú dopravnú prevádzku. Vo výskumnej činnosti sa zaoberá použitím nových metodík pre stanovenie kapacity železničnej infraštruktúry vrátane hodnotenia aspektov ovplyvňujúcich kvalitatívne ukazovatele zostaveného grafikonu vlakovej dopravy, pričom čiastkové výsledky priebežne publikuje vo vedeckých publikáciách. Taktiež sa zameriava na technologické procesy v nákladnej i osobnej železničnej doprave z hľadiska princípov plnohodnotného zapojenia osobnej dopravy do integrovaných dopravných systémov a nákladnej železničnej dopravy do logistických reťazcov. Pracuje ako zodpovedný riešiteľ viacerých grantových národných i medzinárodných projektov, vrátane projektov Horizont 2020. Podieľa sa taktiež na riešení projektov pre prax, ktoré sú prevažne orientované na riešenie kapacity železničnej dopravnej cesty a zabezpečenie dopravnej obslužnosti. Od roku 2018 zastáva funkciu prodekana pre vedu a výskum na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov.
Interní členovia
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: ekonómia a manažment
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: ekonómia a manažment
Charakteristika pôsobenia: Dr.h.c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD. sa vo svojej pedagogickej i vedeckovýskumnej činnosti venuje problematike ekonomiky a manažmentu sietí, interakciám technologického rozvoja a ekonomiky a manažmentu sieťových odvetví, štúdiu odvetvových zoskupení podnikov a regionálnych dimenzií znalostnej ekonomiky a kreatívnej ekonomiky. Osobitnú pozornosť venuje otázkam digitalizácie a vplyvom nových emergentných technológií na ponuku i dopyt v odvetviach založených na sieťovej technologickej štruktúre. Je zodpovednou riešiteľkou grantových i medzinárodných projektov a zameriava sa na tiež na problematiku spolupráce s praxou, na mapovanie procesov transferu poznania a technológií. Vyštudovala študijný program prevádzka a ekonomika spojov, absolvovala internú vedeckú ašpirantúru v odbore odvetvové a prierezové ekonomiky, habilitovala v odbore odvetvové a prierezové ekonomiky a inaugurovala v r. 1998 v odbore dopravná a spojová technológia. V oblasti výskumu pracovala vo Výskumnom ústave spojov Praha, pokračovala na Ústave rozvoja komunikácií VŠDS, neskôr ako vysokoškolský učiteľ na Fakulte riadenia a Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, na ktorej postupne zastávala funkcie prodekanky pre výchovnovzdelávaciu činnosť, vedeckovýskumnú činnosť, vedúcej katedry spojov. Dve funkčné obdobia bola dekankou Fakulty PEDAS a následne dve funkčné obdobia bola rektorkou Žilinskej univerzity v Žiline. Je laureátom ceny prof. F. J. Gerstnera (ČVUT Praha), doctor honoris causa (Univerzita dopravy Todora Kableshkova Sofia, Bulharsko), čestný profesor (Ningbo University of Technology, Čína), honorary profesor Politechniki Lubelskej, Lublin (Poľsko). Je nositeľkou ceny Junior Achievement Slovakia za podporu rozvoja a šírenia filozofie JA programov a implementáciu programu povolanie podnikateľ na univerzite, ďalej laureátkou Žilinského samosprávneho kraja za dlhodobý prínos pre vysoké školstvo na Slovensku, podporu vedy a výskumu a aktívny rozvoj Žilinskej univerzity. Publikačná činnosť je rozsiahla, výsledky jej práce boli publikované v SR aj v zahraničí.
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: ekonómia a manažment
Charakteristika pôsobenia: Prof. Ing. Anna Dolinayová, PhD. vyštudovala študijný program prevádzka a ekonomika železničnej dopravy a študijný program odvetvové a prierezové ekonomiky v doktorandskom štúdiu. V roku 2011 sa úspešne habilitovala v odbore odvetvové a prierezové ekonomiky na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov a v roku 2020 bola menovaná za profesorku v odbore odvetvové a prierezové ekonomiky. V pedagogickej činnosti zabezpečuje výučbu predmetov vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia, ktoré sú orientované na ekonomiku dopravy a je spolugarantkou študijného programu vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia. Vo výskumnej činnosti sa zaoberá problematikou spoločenských nákladov dopravy, liberalizáciou trhu služieb železničnej dopravy, kontrolingom nákladov v železničnej doprave, ako aj problematikou ekonomickej efektívnosti služieb železničnej dopravy v rámci regulovaného a deregulovaného trhu. Čiastkové výsledky svojej vedeckej činnosti priebežne publikuje vo vedeckých publikáciách. Pracuje ako zodpovedná riešiteľka viacerých grantových národných a medzinárodných projektov, napr. VEGA, Erasmus+KA203. Je tiež zodpovednou riešiteľkou projektov pre prax, ktoré sú orientované predovšetkým na kontroling nákladov v železničnej doprave a externé náklady dopravy.
Pracovisko / Zamestnávateľ: SvF UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: inžinierske konštrukcie a dopravné stavby
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Charakteristika pôsobenia: Prof. Ing. Jozef Gnap, PhD. vyštudoval študijný odbor prevádzka a ekonomika cestnej a mestskej dopravy v roku 1985 a v roku 1992 úspešne ukončil doktorandské štúdium v odbore odvetvové a prierezové ekonomiky. V roku 1996 sa úspešne habilitoval v odbore prevádzka a ekonomika cestnej a mestskej dopravy a v roku 2002 úspešne inauguroval v odbore odvetvové a prierezové ekonomiky na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov. V pedagogickej činnosti zabezpečuje výučbu predmetov vo všetkých troch stupňoch štúdia, ktoré sú orientované na dopravu a dopravné služby. Vo výskumnej činnosti sa zaoberá problematikou udržateľnej mobility, zvyšovaním kvality a bezpečnosti poskytovanie dopravných služieb, pričom výsledky priebežne publikuje vo vedeckých časopisoch. Taktiež sa zameriava na inovácie v oblasti dopravných služieb a logistiky. Pracuje ako zodpovedný riešiteľ viacerých projektov. Úzko spolupracuje s odbornou praxou najmä Zväzom logistiky a zasielateľstva SR, Združením cestných dopravcov SR-ČESMAD Slovakia, Ministerstvom dopravy a výstavby SR a je zodpovedným riešiteľom aj projektov pre prax. Je členom redakčných rád zahraničných aj domácich vedeckých časopisov z oblasti dopravy a logistiky. Je garantom resp. členom vedeckých výborov domácich a zahraničných konferencii. Je držiteľom celého radu ocenení. Od roku 2000 zastáva vedúceho katedry cestnej a mestskej dopravy na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov.
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Charakteristika pôsobenia: Prof. Ing. Alica Kalašová, PhD. vyštudovala študijný program prevádzka a ekonomika cestnej dopravy, následne študijný program dopravná a spojová technológia v doktorandskom štúdiu. V roku 1996 sa úspešne habilitovala a v roku 2007 úspešne inaugurovala v odbore doprava na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov. V pedagogickej činnosti zabezpečuje výučbu predmetov vo všetkých troch stupňoch štúdia, ktoré sú orientované na dopravné inžinierstvo, organizáciu a riadenie dopravy, teóriu dopravného prúdu, dopravnú psychológiu a bezpečnosť Vo výskumnej činnosti sa zaoberá použitím nových metodík pre stanovenie kapacity cestnej infraštruktúry vrátane hodnotenia aspektov ovplyvňujúcich kvalitatívne parametre dopravného prúdu, aplikácii mikromobility v mestskom priestore, pričom čiastkové výsledky priebežne publikuje vo vedeckých publikáciách. Taktiež sa zameriava na výskum a zavádzanie Smart Cities a inteligentných dopravných systémov v mestách. Pracuje ako zodpovedná riešiteľka viacerých grantových národných i medzinárodných projektov. Podieľa sa taktiež na riešení projektov pre prax, ktoré sú prevažne orientované na riešenie kapacity a priepustnosti križovatiek a zabezpečenie dopravnej obslužnosti.
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Charakteristika pôsobenia: Prof. Ing. Antonín Kazda, CSc. vyštudoval študijný program prevádzka a ekonomika leteckej dopravy. V roku 2079 vykonal všeobecnú štátnu skúšku z anglického jazyka, v r. 1989 získal titul kandidát vied vo vednom odbore 37-01-9. V r. 1992 sa habilitoval a v roku 1998 inauguroval v odbore doprava na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov. V pedagogickej činnosti zabezpečuje výučbu predmetov vo všetkých troch stupňoch štúdia, ktoré sú orientované na leteckú dopravu. Vo výskumnej činnosti sa zameriava na problematiku plánovania letísk, právnych aspektov rozvoja letísk a prevádzke regionálnych letísk. Výsledky výskumu publikuje a prezentuje na medzinárodných konferenciách. Pedagogicky je aktívny aj v zahraničí, vykonával external examinátora na University of Cranfield (UK) a IT Carlov (Írsko), 3x bol členom Periodic review Panel na Emirates Univesrsity Dubai. Úzko spolupracuje s praxou, je autorizovaným stavebným inžinierom dopravných stavieb pre oblasť letiská. Bol zodpovedným pre viaceré výskumné projekty v rámci FP5.6,7 a Horizont 2020. Je zástupcom vedúceho katedry a bol vedúcim Katedry leteckej dopravy v rokoch 2000 – 2016.
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: ekonómia a manažment
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: dopravné služby
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: ekonómia a manažment
Charakteristika pôsobenia: Prof. Ing. Pavol Kráľ, PhD. je absolventom Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinskej univerzity v Žiline v študijnom programe cestná doprava. Následne pokračoval v internom doktorandskom štúdiu na Katedre ekonomiky, ktoré ukončil v roku 2006 vo vednom odbore 62-03-9 odvetvové a prierezové ekonomiky. V roku 2014 sa úspešne habilitoval na Fakulte Prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov v študijnom odbore 3.3.16. ekonomika a manažment podniku. V roku 2021 bol vymenovaný za vysokoškolského profesora v odbore 3.3.16. ekonomika a manažment podniku. Na Katedre ekonomiky pôsobí ako vysokoškolský učiteľ od roku 2005. V rámci pedagogickej činnosti zabezpečuje výučbu predmetov v študijných programoch ekonomika a manažment podniku a finančný manažment. Vo svojej vedecko-výskumnej činnosti sa profiluje predovšetkým na problematiku marketingového riadenia a plánovania, marketingových analýz, strategického marketingového procesu a formulovania marketingových stratégií, ako aj na oblasti tvrdých zručností, metódy a metodiky projektového manažmentu, projektové financovanie, manažment a optimalizácia projektového portfólia, hodnotenie ekonomických a mimoekonomických aspektov projektov verejného a súkromného sektora. Podieľa sa na realizácií domácich a zahraničných projektov základného a aplikovaného výskumu orientovaného na oblasť ekonomiky a manažmentu podniku a projektov financovaných z EŠIF s prínosom pre teóriu a prax. Výsledky vedecko-výskumných aktivít prezentuje v publikačných výstupoch aktuálne požadovanej kvalitatívnej úrovne. Je členom Spoločnosti pre projektové riadenie, certifikovaným členom projektového tímu podľa medzinárodného štandardu IPMA, zapísaný do Zoznamu znalcov, tlmočníkov a prekladateľov ako znalec v odbore 030 000 Doprava cestná, držiteľom certifikátu oprávňujúceho vyučovať program Povolanie podnikateľ (Junior Achievement Slovensko).
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: ekonómia a manažment
Pracovisko / Zamestnávateľ: FRI UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: aplikovaná informatika
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Pracovisko / Zamestnávateľ: FRI UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: bezpečnostné vedy
Pracovisko / Zamestnávateľ: FPEDAS UNIZA
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Charakteristika pôsobenia: doc. Ing. JUDr. Alena Novák Sedláčková, PhD. je absolventkou Právnickej fakulty Palackého univerzity v Olomouci a Katedry ekonomiky na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline. V roku 2010 úspešne ukončila doktorandské štúdium na Katedre leteckej dopravy, Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline, témou jej dizertačnej práce bola Ekonomická regulácia letísk. V roku 2014 úspešne habilitovala v dopravných službách a v súčasnosti pracuje na Katedre leteckej dopravy, na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline. Vo svojej výskumnej činnosti sa zameriava na právne aspekty civilného letectva a reflexiu technologického rozvoja v civilnom letectve v príslušných právnych predpisoch, a to domácich, aj zahraničných. Venuje sa implementácii medzinárodnej a európskej legislatívy do slovenského národného právneho systému. Uvedenú problematiku skúma so zreteľom na dosah príslušnej právnej úpravy na konkurencieschopnosť civilného letectva Európskej únie na globálnom leteckom trhu. Je autorkou a spoluautorkou mnohých vedeckých výstupov publikovaných v domácich a medzinárodných časopisoch a zborníkoch z medzinárodných konferencií s citačným ohlasom. Je členkou vedeckej rady medzinárodnej vedeckej konferencie INAIR, ATE, Nové trendy v civilnom letectva a medzinárodných časopisoch ako je vedecký časopis Traffic and Transportation Research: PROMET-Traffic and Transportation (WOS), ASEJ Scientific Journal of Bielsko- Biala School of Finance and Law, Aerojournal, eXclusive e-Journal. Bola hlavnou riešiteľkou úspešných národných projektov VEGA, spoluriešiteľkou projektov štrukturálnych fondov, KEGA a zahraničných projektov KAAT, Atlantis, COST. Je členkou Sektorovej rady pre dopravu, logistik, poštové služby, spolupodieľa sa na tvorbe a pripomienkovaní národnej sústavy povolaní. Mala výberové prednášky na University of Zagreb, Warsaw University of Technology, Lublin University of Technology, Českom vysokom učení technickom v Prahe a na Vysokej škole obchodní v Prahe. Od roku 2019 je predsedníčkou Akademického senátu Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline a od roku 2021 podpredsedníčkou Akademického senátu Žilinskej univerzity v Žiline.
Externí členovia
Pracovisko / Zamestnávateľ: Faculty of Mechanical Engineering, Lublin University of Technology
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Pracovisko / Zamestnávateľ: Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: Strojárstvo (konštrukčné a procesné inžinierstvo)
Pracovisko / Zamestnávateľ: Faculty of Mechatronics and Mechanical Engineering, Kielce University of Technology
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Pracovisko / Zamestnávateľ: Katedra dopravy a logistiky, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava
Charakteristika pôsobenia: Docent Kampf získal vedeckú hodnosť Ph.D. v roku 2003 na Univerzite Pardubice, Dopravnej fakulte Jána Pernera v študijnom odbore Technológia a manažment v doprave a telekomunikáciách. V roku 2008 sa na Dopravnej fakulte Jana Pernera Univerzity Pardubice habilitoval v odbore Technológia a manažment v doprave a telekomunikáciách. Jeho habilitačná práca bola zameraná na problematiku riadenia dopravných projektov. Jeho domáca i zahraničná publikačná činnosť je orientovaná predovšetkým na problematiku dopravných a logistických procesov. Je členom v redakčných radách šiestich odborných a vedeckých časopisov. Docent Kampf je členom Vedeckej rady ministra dopravy Českej republiky, členom Vedeckej rady fakulty FPEDAS Žilinskej univerzity v Žiline, členom Vedeckej rady Fakulty logistiky a krízového riadenia Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne a predsedom Akademickej rady Ústavu technicko-technologického Vysokej školy technickej a ekonomickej v Českých Budějoviciach. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ Ústavu technicko-technologického Vysokej školy technickej a ekonomickej v Českých Budějoviciach.
Pracovisko / Zamestnávateľ: Letecká fakulta, Technická univerzita v Košiciach
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: Strojárstvo (motorové vozidlá, koľajové vozidlá, lode a lietadlá)
Pracovisko / Zamestnávateľ: Fakulta dopravní, České vysoké učení technické v Praze
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: Informatika (inžinierska informatika v doprave a spojoch)
Pracovisko / Zamestnávateľ: Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu, Prešovská univerzita v Prešove
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: ekonómia a manažment
Pracovisko / Zamestnávateľ: Fakulta hospodárskej informatiky, EU Bratislava
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: ekonómia a manažment
Charakteristika pôsobenia: Prof. Ing. Miloš Tumpach, PhD. vyštudoval študijný odbor Ekonomické informácie a kontrola (1992), následne úspešne absolvoval doktorandské štúdium v študijnom odbore Účtovníctvo. V r. 2008 habilitoval a v r. 2015 bol vymenovaný za profesora v odbore habilitačného a inauguračného konania Účtovníctvo. Jeho vzdelávacia činnosť sa orientuje na výučbu predmetov v rámci študijného programu Účtovníctvo (1. stupeň VŠ štúdia), Účtovníctvo a audítorstvo (2. stupeň) a Účtovníctvo (3. stupeň). Výskumnú činnosť orientuje na problematiku relevantnosti účtovných údajov, aplikácie medzinárodných štandardov IFRS, forenzné účtovníctvo a lingvistickej analýzy účtovných informácií. Od roku 2009 zastáva funkciu vedúceho Katedry účtovníctva a audítorstva, od. r. 2014 je členom vedeckej rady Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze, od r. 2021 je predsedom Výboru pre audit Hlavného mesta SR Bratislava.
Pracovisko / Zamestnávateľ: Únia dopravy, pôšt a telekomunikácii SR
Pôsobenie v odbore HKaIK priradenom k študijnému programu: doprava