Inžinierske štúdium
Profily a uplatnenie absolventov
Absolventi sa uplatňujú v odborných a riadiacich pozíciách v podnikoch cestnej nákladnej, autobusovej a MHD dopravy ako aj koordinátorov integrovaných dopravných systémov. Rozsiahle možnosti uplatnenia absolventov sú aj v projekčných, výskumných a vývojových organizáciách s dopravným zameraním, v automobilovom priemysle, predaji a servise automobilov, staniciach technických a emisných kontrol, v dopravných útvaroch priemyselných podnikov, orgánov štátnej správy a samosprávy, dopravnej polícii ako aj na stredných odborných a vysokých školách. Absolventi študijného odboru doprava spĺňajú požiadavky odbornej spôsobilosti na podnikanie vo všetkých druhoch cestnej dopravy: cestná nákladná doprava, autobusová doprava a taxislužba a majú poznatky ako začať podnikať v tomto odbore.
Absolventi sa uplatňujú na všetkých stupňoch manažmentu železničnej dopravy v SR a v rámci EÚ, najmä ako technológovia a manažéri správcov železničnej infraštruktúry, železničných podnikov, dopravných operátorov, vrátane profesijných dopravných zoskupení a združení v EÚ. Možnosti uplatnenia absolventov sú aj u koordinátorov integrovaných dopravných systémov v zasielateľských a logistických spoločnostiach, v projekčných, výskumných a vývojových organizáciách s
dopravným zameraním, v dopravných útvaroch priemyselných podnikov, orgánov štátnej správy a samosprávy, ako aj na
stredných odborných a vysokých školách. Katedra navyše v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky uskutočňuje kurzy pre získanie odbornej spôsobilosti na typovú pozíciu zamestnanca ŽSR ako signalista,dozorca výhybiek, výhybkára výpravca. Kurzy sú realizované mimo bežnej výuky. Po úspešnom absolvovaní kurzu získava študent podnikové štipendium ŽSR.
Absolventi štúdia disponujú komplexnými znalosťami a zručnosťami (vrátane jazykových), ktoré sú potrebné na manažérskych pozíciách v širokom spektre leteckých podnikov – leteckých spoločností, letísk, poskytovateľov leteckých navigačných služieb, poskytovateľov služieb pozemnej obsluhy, výrobcov lietadiel a leteckej techniky, ako aj na manažérskych pozíciách štátnej správy Slovenskej republiky pre oblasť civilného letectva. Vzhľadom na koncepciu vyučovaných predmetov, v ktorých je letecká doprava reflektovaná ako globálne ekonomické odvetvie a globálny dopravný systém, sú absolventi pripravení na prácu nielen v členských krajinách Európskej únie, ale aj vo svete.
Absolvent je schopný preukázať komplexné znalosti z problematiky techniky údržby lietadiel vychádzajúce z poznania technických, prevádzkových a praktických požiadaviek leteckej dopravy, pričom využije praktické informácie získané počas štúdia na zefektívnenie fungovania prepravných a riadiacich procesov v doprave. Taktiež má uplatnenie aj v leteckých zložkách armády SR, bezpečnosti, civilnej obrany a záchrannej služby. Absolvent je schopný samostatnej práce aj v oblasti výskumu a vývoja s vysokou mierou tvorivosti aj na medzinárodnej úrovni. Dôraz sa kladie na získanie teoretických základov, ktoré umožnia ľahšiu adaptáciu a ďalší odborný rast absolventa, ako aj na získanie znalostí v oblasti leteckej prevádzky, umožňujúce rýchle uplatnenie absolventa v praxi, v riadení aj multinárodných tímov pracovníkov v oblasti civilného letectva a samostatné vedenie projektov a prevzatie zodpovednosti za komplexné riešenia. Absolvent je schopný používať sofistikované technické prístupy pri riešení problémov a v priebehu štúdia získa skúsenosti s formuláciou hypotéz a analýzou získaných údajov.
Absolvent uvedeného študijného programu je pripravený uplatniť sa na pozíciách v strednom a vrcholovom manažmente dopravných, logistických a zasielateľských firiem poskytujúcich alebo obstarávajúcich prepravné služby predovšetkým prostredníctvom vnútrozemskej a námornej plavby a služby vnútrozemského riečneho alebo námorného prístavu. Absolvent sa môže uplatniť i v oblasti cestovného ruchu pri správe a riadení osobnej lodnej prepravy, v medzinárodných organizáciách pôsobiacich v oblasti vodnej dopravy, v ústredných orgánoch štátnej správy a samosprávy, v oblasti riadenia prevádzky multimodálnych logistických centier, ako aj v podmienkach vodného hospodárstva a dopravného výskumu. Absolvent spĺňa požiadavky odbornej spôsobilosti podľa Zákona NR SR č. 338/2000 Z. z. o vnútrozemskej plavbe na podnikanie vo vodnej doprave.
Absolventi uvedeného študijného programu sú pripravení na riadenie prevádzkových, technologických, obchodných a ekonomických činností v poštových prepravných procesoch, ale aj všeobecnejšie v podnikoch s premiestňovacou činnosťou, a to na rôznych organizačných stupňoch. Znalosti základných legislatívnych predpisov, situácie na poštových a prepravných trhoch a trhoch elektronických komunikácií, ale aj znalosti o informačných systémoch, zásadách ekonomického a finančného riadenia a medzinárodných ekonomických vzťahoch ich predurčujú, aby dokázali navrhovať a implementovať vhodné technológie, riadiť, organizovať a zabezpečovať prevádzku.
Absolventi nájdu uplatnenie v zasielateľských a dopravných organizáciách na oddeleniach logistiky vo výkonných a riadiacich funkciách zasielateľských, dopravných a logistických organizácií. Uplatnia sa aj na miestach prevádzkových manažérov oddelení logistiky vo veľkých výrobných a distribučných organizáciách pre objednávanie dopravných služieb. Uplatnenie absolventov sa predpokladá aj vo výskumných a vývojových organizáciách s dopravným zameraním, v orgánov štátnej správy, ako aj pedagógovia na stredných odborných školách a tiež na vysokých školách. Absolventi majú znalosti ako si založiť vlastnú firmu so zameraním na zasielateľstvo a logistiku.
Absolventi druhého stupňa vysokoškolského štúdia dokážu analyzovať zložité ekonomické vzťahy v podnikových procesoch, navrhovať a realizovať manažérske rozhodnutia týkajúce sa fungovania týchto procesov. Vyznačujú sa vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti pri manažérskom rozhodovaní. Majú hlboké znalosti nielen z operatívy riadenia podnikov, ale aj z oblasti strategického rozhodovania z aspektu globalizácie ekonomiky. Dokážu pracovať so zložitými informačnými systémami v podnikoch, preukazujú vysoký stupeň zvládnutia organizovania manažérskej práce a manažérskej komunikácie. Manažérske uplatnenie nájdu v podnikoch predovšetkým na vrcholových úrovniach riadenia. Získané zručnosti kvalifikujú vysoký stupeň samostatnosti absolventa.
Absolventi študijného odboru ekonómia a manažment sú odborne pripravení vykonávať manažérske funkcie na úrovni vrcholového a stredného manažmentu vo všetkých typoch podnikov. Môžu sa tiež uplatniť vo funkcii finančného sprostredkovateľa medzi podnikom a inštitúciami finančného trhu a zahraničím, vo funkcii finančného manažéra neziskových organizácií, v audítorských, poradenských a maklérskych firmách. Vyznačujú sa vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti pri finančnom rozhodovaní. Majú hlboké znalosti nielen z operatívy finančného riadenia podnikov, ale aj z oblasti strategického rozhodovania z aspektu globalizácie ekonomiky. Dokážu pracovať so zložitými informačnými systémami v podnikoch.
Absolvent sa môže uplatniť v riadiacich funkciách vrcholového manažmentu všetkých typov podnikov, pričom dokáže zabezpečiť manažérske funkcie vo väzbe na využívanie informačno-komunikačných technológií a služieb. Vzhľadom na zameranie štúdia môže pôsobiť vo firmách ako riadiaci manažér vo všetkých typoch podnikov v oblasti obchodu a služieb a byť aktívnym a riadiacim prvkom v hodnotovom reťazci v rámci elektronického obchodu a podnikania. Uplatní sa aj v riadiacich funkciách pri tvorbe a prevádzkovaní logistických systémov a reťazcov (napr. skladovacie a distribučné systémy, automatická identifikácia tovarov a služieb a pod.). Dokáže vykonávať riadiace funkcie pri poskytovaní služieb elektronického prostredia (napr. elektronické bankovníctvo, služby e-governmentu a pod.) a zastupovať riadiace pozície vo všetkých typoch podnikov pri implementácii a realizovaní projektového riadenia a manažmentu inovácií.